Bytów to malownicze miasto położone na północy Polski w województwie pomorskim. Miasto leży nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń, a jego najbliższa okolica jest otoczona przez lasy obfitujące nawet w zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Okolice miasta sprzyjają długim wędrówkom i epatowaniem się pięknem krajobrazu. Serce miasta to jednak historia pełna ciekawych niespodzianek i pobudzająca wyobraźnię historyczną.

Kiedy Bytów był krzyżacki

W 1329 roku Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie wykupił ziemie bytowskie od potomków marszałka Henninga Behra. Z uwagi na fakt, że rycerze musieli opuścić Słupsk, postanowili osiedlić się w Bytowie. Przystąpili do realizacji swojego wielkiego planu: najpierw ocenili wartość obronną wzgórza, a następnie zaczęli gromadzić ówczesne dostępne materiały budowlane pod budowę zamku, który miał stać się nie tylko siedzibą krzyżackiej administracji, ale i strażnicą przygraniczną, jak i zajazdem dla rycerzy z Europy, którzy w drodze do Malborka potrzebowali odpoczynku. Zamek powstawał w latach 1398-1405 pod nadzorem Mikołaja Fellensteina, przy czym prace wykończeniowe trwały jeszcze przez następne lata. Zbudowano go na planie prostokąta 49×70 metrów, a jego głównym budulcem były kamienie eratyczne i cegła. Dla bliższego zobrazowania czasów, w którym podjęto się tego przedsięwzięcia można wskazać okres urzędowania wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, znanego chociażby z powieści Henryka Sienkiewicza pod tytułem "Krzyżacy". Z czasem zamek przeszedł we władanie książąt pomorskich. Niestety, spłonął podczas potopu szwedzkiego, z pożaru ocalały jedynie zewnętrzne mury. Przez wieki nie udało się przywrócić dawnej świetności zamku, chociaż podejmowano się prób jego odbudowy. Zamek pełnił też funkcje sądu, a nawet więzienia. Dopiero po II wojnie światowej przystąpiono do jego odbudowy, obecnie jest dumą miasta. Znajduje się w nim nie tylko hotel z restauracją, ale i Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, które w swych zasobach ma bardzo ciekawe eksponaty, takie chociażby jak drewniana sokowirówka czy kolekcja pułapek na myszy.

Baza noclegowa w krzyżackim mieście

Atrakcyjne noclegi w Bytowie pokazują jak ciekawie można spędzić wakacje. Bytów to miasto idealne nie tylko do zwiedzania zabytków, ale i do uczestniczenia w licznych wydarzeniach kulturalnych.