Kołobrzeg jest sporych rozmiarów miastem portowym, a więc wybierając się tutaj na wakacje możemy liczyć na znacznie więcej niż tylko relaks na plaży czy korzystanie z walorów morskiego powietrza obfitego w minerały. Form spędzenia czasu wolnego znajdzie się tu mnogość dla każdego.

Aktywni mogą wypożyczyć rower i wybrać się na wycieczkę po okolicy jedną z licznych tras, podziwiając architekturę i malownicze tereny. Skorzystać można też z atrakcji takich jak Paintball, Parki Linowe, Aquapark czy innych obiektów sportowych i rekreacyjnych. Można też spędzić czas na plaży, należącej do najpiękniejszych i największych w Polsce, albo też wybrać się parę kilometrów od miasta, aby uprawiać sporty wodne na jeziorze Resko Przymorskie.

Do najbardziej niepowtarzalnych obiektów turystycznych Kołobrzegu należą pozostałości dawnych umocnień obronnych. Twierdza to linie fortów, redut i bunkrów, które zachowały się do dzisiaj w wielu miejscach miasta. Latarnię morską, pochodzącą z czasów powojennych, wybudowano, by zastąpiła dawniejszą, na terenie fortu Ujście. Tradycje morskie, jak i zwyczaje piratów, poznać można w czasie imprez nie tylko dla najmłodszych na terenie Reduty Solnej. Odbywają się również parady i pikniki militarne.

Jednym z ciekawszych kołobrzeskich obiektów turystycznych jest Muzeum Oręża Polskiego. Zobaczyć w nim można broń od czasów prehistorycznych do wojen światowych, bogate kolekcje pamiątek, mundurów czy też przedmiotów związanych z walką na morzu. Niezwykle ciekawy jest oddział placówki w Przyborsku, gdzie w dawnym bunkrze utworzono Muzeum Zimnej Wojny.

Z kolei przy porcie rybackim znajduje się Skansen Morski – to niezwykłe muzeum plenerowe, którego eksponatami są całe statki. Zobaczyć tutaj można zarówno statki pasażerskie i łodzie rybackie, jak i wycofane ze służby okręty wojenne. Możliwość wejścia na pokład i przyjrzenia się stanowiskom i urządzeniom stanowi nie lada atrakcję.

W mieście znajdziemy oczywiście liczne miejsca, gdzie można pospacerować, przystanąć na chwilę – tereny zielone i spacerowe aleje, liczne restauracje, bary i kluby. Dostępne są bardzo różnorodne obiekty oferujące spanie (noclegi Kołobrzeg). Kołobrzeg ma luksusowe hotele i ośrodki SPA, ale także zaplecze turystyczne w opcji budżetowej, w promieniu kilkunastu kilometrów możemy też zatrzymać się w innych miejscowościach.