Zawoja to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych wsi w Polsce, w której to przeszłość jest wspaniale połączona z teraźniejszością. Największym atutem wsi jest jej malownicze położenie na południu Polski, nieopodal granicy ze Słowacją, na stokach Beskidu Żywieckiego i Beskidu Makowskiego. Z wioski widać Babią Górę (https://pl.wikipedia.org/wiki/Babia_G%C3%B3ra) – osada stanowi wyśmienitą bazę wypadową na ten masyw górski, co przyciąga turystów uwielbiających górskie widoki i klimat. Dodatkową atrakcją jest ulokowanie wsi w dolinie rzeki Skawica. We wsi znajduje się siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego. W Parku bytuje przeszło sto gatunków ptaków, można napotkać na zwierzęta takie jak jelenie, rysie, wilki czy niedźwiedzie. Można tutaj napotkać na unikalne gatunki roślin, zwłaszcza wysokogórskich. Noclegi w Zawoi są bardzo lubiane przez turystów, a baza wypoczynkowa (źródło: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,zawoja,0.html) jest dumna z gościnności i kameralnej atmosfery.

Dawne dzieje wsi

Odkrycie obszaru wsi Zawoja można zawdzięczać wędrownym ludom bałkańskim, które w XV wieku poszukiwały pastwisk dla swoich zwierząt. Przez wiele wieków była osadą pasterską, chociaż formalnie należała do króla, a w kolejnych dziejach – do arystokratów. Ród Habsburgów w 1924 roku podarował wieś Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie – właśnie w tym okresie wioska zaczęła rozwijać się turystycznie, ale rozkwit zablokowała II wojna światowa. Obecnie o dawnych czasach przypomina architektura sakralna i ludowa, niektóre budynki pamiętają XVIII wiek. We wsi znajduje się jeden z największych drewnianych polskich kościołów – kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Klemensa to pamiątka po arcyksięciu żywieckim; Albrecht Habsburg zainicjował budowę świątyni i na własny koszt zlecił jej projekt. Stylistyka kościoła nawiązuje do tradycji szwajcarskich i niemieckich. W ołtarzu znajdują się obrazy Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. W kościele sporo elementów sakralnych ma charakter barokowy.

Wzgórze obelisków

Największym szczytem masywu górskiego w Paśmie Babiogórskim jest Diablak. Szczyt ten zamiennie jest nazywany Babia Góra, w przeszłości nazywano go Górą Diabła, a także Diablim Zamkiem lub Diablim Zamczyskiem. Nazwa pochodzi od legendy, w której to zbójnik miał zawrzeć pakt z diabłem. W zamian za duszę miał dostać wybudowany przez czarta zamek na szczycie góry. Diabeł był bliski wywiązania się z paktu, jednakże przez pierwszym pianiem koguta zamek uległ zawaleniu, a zbójnik został pogrzebany pod głazami. Ponoć można usłyszeć spod głazów dźwięki wydawane przez zbójnicką ciupagę.