W Obornikach Śląskich osoby preferujące aktywną turystykę i połączenie wypoczynku ze sportem poczują się jak w raju. Miejsce wydaje się wprost stworzone do pieszych wypraw w nieznane i przemierzania okolicy na dwóch kółkach. Specjalnie dla miłośników odkrywania mniej popularnych zakątków Polski przygotowano całą sieć szlaków, w skład której wchodzą również trasy rowerowe. Jedną z najciekawszych propozycji przejażdżek jest Główny Szlak Gór Kocich. Wycieczka jest doskonałym sposobem na przeżycie niezapomnianej przygody, a jazdę umilają piękne widoki, między innymi na Sudety, które można dostrzec przy dobrej przejrzystości powietrza.

Punktem rozpoczynającym trasę jest znajdujący się na terenie miasta obelisk Hotei, poety zasłużonego dla ziemi śląskiej. Podążając za odpowiednim oznakowaniem dotrzemy szybko do jednego z najwyższych wzniesień w okolicy, które swoją nazwę zawdzięcza słynnemu artyście. Góra Hotei, bo o niej mowa to miejsce, w którym warto zatrzymać się i spojrzeć na rozległą panoramę Śląska, która malowniczo rozpościera się ze szczytu wzniesienia. Dalej szlak wiedzie przez niezwykle atrakcyjny widokowo Kuraszków, w granicach którego znajduje się stary, olbrzymi Dąb Napoleoński – drzewo posiadające status pomnika przyrody. Podążając zgodnie ze wskazówkami dotrzemy do Trzebnicy, miejscowości będącej celem wyprawy.

Na miejscu warto odpocząć przez chwilę oraz zobaczyć zabytkowe sanktuarium św. Jadwigi. W skład kompleksu wchodzi kościół oraz klasztor, a obiekt jest cennym przykładem budownictwa minionych epok. Trasa dobiega końca w Karczmie Leśnej, a jej długość to około 18 km. Nie jest bardzo wymagająca, dlatego w drogę można z powodzeniem wybrać się z dziećmi. Alternatywą dla Szlaku Gór Kocich jest tzw. Szlak Południowy, który rozpoczyna się na Kociej Górze w Trzebnicy, by przez urokliwy Wilczyn doprowadzić do Obornik Śląskich. Na trasie znajduje się wiele obiektów interesujących tak pod względem widokowym, jak i kulturalnym czy przyrodniczym. Jej długość to około 22 km, a różnica przewyższeń jest nieco większa, niż w przypadku pierwszej propozycji. Region jest idealnym miejscem dla turystów posiadających rowery. Warto zorganizować kilkudniowy wypad na tutejsze trasy, zapakować sprzęt i zarezerwować noclegi w Obornikach Śląskich. Będzie to rozwiązanie bardzo dogodne, a przy tym ekonomiczne. Dolny Śląsk zaprasza i czeka na odkrycie!