W okolicach Świdnicy znajduje się uroczy pałac położony na malowniczych terenach Równiny Świdnickiej. Tuż obok rzeki Piławy można ujrzeć budynek, który wybudowano kilkaset lat temu dla niemieckiego rodu von Moltke. Zauroczeni turyści bardzo często chcą tu zostać i mają ku temu doskonałą możliwość, ponieważ na terenie pałacu można przenocować w hotelu o wysokim standardzie.

Pałac w Krzyżowej to pięknie odnowiony zabytek, który warto odwiedzić będąc w okolicach. Oddalony około 60-u kilometrów od Wrocławia, stanowi idealny zabytek na szlaku turystycznym pokazującym dorobek architektoniczny Dolnego Śląska. Dzięki polsko-niemieckiej "Fundacji Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, w budynku można zorganizować konferencje i seminaria, a także zapewnić noclegi uczestnikom tego typu wydarzenia. Oczywiście, pałac, w którym jest utworzony Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, nie zapewni wszystkim uczestnikom odpowiedniej ilości miejsca. Nie warto jednak się tym przejmować, ponieważ baza noclegowa miejscowości jest w stanie zagwarantować odpowiednie kwatery wszystkim, którzy ich potrzebują. W sieci łatwo o znalezienie katalogu z pełną listą obiektów, które oferują noclegi, można ich szukać pod hasłem "Krzyżowa noclegi". To bardzo dobry sposób na rezerwację pokoju.

Sam obiekt pałacowy jest otoczony wieloma budynkami gospodarczymi. W starych stodołach, komórkach znajdują się doskonale odnowione sale konferencyjne, a także hotel, restauracja, w której można zjeść najlepsze specjały kuchni dolnośląskiej. Kompleks pałacowy nigdy nie należał do obiektów obronnych, więc na próżno można tu szukać murów, baszt i otworów strzelniczych. Są jednak podania mówiące o tym, że jego poprzednik, czyli nieistniejący już dwór z XVI wieku z pewnością był budowany w celu obrony przez atakiem. Właśnie dlatego pierwsi właściciele postawili go na skarpie, otoczyli fosą, a także skorzystali z naturalnie przepływającej obok Piławy, co miało stanowić kolejną przeszkodę wodną.

Polacy uwielbiają pałace, a szczególną sympatią darzą takie, które mają znaczenie historyczne. Co prawda niewiele osób wie, że w Krzyżowej toczyły się dyskusje o tym jak powstrzymać Hitlera przed zniszczeniem wielu istnień ludzkich, jednak znany jest fakt, że w 1990 roku odbyła się tu "Msza Pojednania" między narodem niemieckim i polskim. Z pewnością jest to miejsce warte odwiedzenia w trakcie wolnego weekendu, a także idealna atrakcja do zobaczenia dla wszystkich spędzających swój urlop w Świdnicy.