Miasto położone w województwie wielkopolskim przyciąga uwagę nie tylko kibiców żużla, ale także miłośników aktywnego wypoczynku i wspaniałej architektury. Dzieje się tak ze względu na różnorodność atrakcji turystycznych i doskonałe przygotowanie władz miasta pod tym kątem. Na stronie internetowej Leszna można znaleźć wszystkie przydatne informacje na temat szlaków turystycznych, bazy noclegowej, czy punktów gastronomicznych.

Warto zacząć od znalezienia noclegu w Lesznie, ponieważ atrakcji jest tyle, że nie sposób ich zobaczyć w jeden dzień. Do dyspozycji przybywających są zajazdy, pensjonaty, hotele czy pole namiotowe. W niedalekiej odległości od miasta znajdują się liczne pałace i dwa zamki, które również oferują możliwość noclegu. Jest to niepowtarzalna okazja, by przenocować w tak wyjątkowym i klimatycznym miejscu.

Tereny ziemi leszczyńskiej można zwiedzać z ziemi: pieszo, rowerem, konno, kajakiem lub z nieba – dzięki szybowcom. To właśnie w Lesznie znajduje się największe w Europie lotnisko Centralnej Szkoły Szybowcowej. Jeśli dopisze szczęście, turysta będzie miał okazję zobaczyć zawody modelarskie, balonowe, czy właśnie szybowcowe rangi krajowej lub światowej. Jest to niezwykła okazja, by z bliska przyjrzeć się tym maszynom, a może nawet zapisać się na kurs latania szybowcem, balonem lub motolotnią. Dla tych którzy chcą poczuć się jak skoczkowie spadochroniarscy jest tunel aerodynamiczny, w którym odtwarzane są takie właśnie skoki. Mniej ekstremalne będą natomiast przejażdżki rowerem po specjalnie wyznaczonych do tego celu szlakach – koniecznie z mapą pobraną ze strony miasta, by nie przegapić najciekawszych miejsc lub spacery, by poznać tamtejszy klimat życia dawnych czasów. Rozplanowany został szlak budowli drewnianych i szachulcowych, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii i archeologii. W taką podróż warto wybrać się z przewodnikiem lub przed wizytą w tych obiektach umówić się na zwiedzanie, tak by odkryć piękno ukryte w drewnie. Do odwiedzenia jest także Muzeum Okręgowe, którego siedziby znajdują się w kamieniczkach z XVIII i XIX wieku.