Panorama stolicy naszego kraju to dzisiaj już nie tylko Pałac Kultury i Nauki i wysokie mieszkalne betonowe kostki, ale światowej klasy wieżowce, których ciągle przybywa, a na ich widok niewątpliwie możemy poczuć się malutcy. Dynamicznie rozwijająca się Warszawa to ośrodek kulturalny, polityczny, gospodarczy i naukowy Polski, który stał się naszym celem na najbliższy weekend. Znalezienie noclegu w Warszawie to oczywiście bułka z masłem, ale aby móc uniknąć wygórowanych cen najsilniejszej marki wśród polskich miast, warto skorzystać z dostępnych w internecie baz noclegowych, dzięki którym mamy okazję porównać sobie najlepsze oferty.

Weekend w stolicy to oczywiście za mało czasu, żeby móc skorzystać ze wszystkich oferowanych przez nią atrakcji, dlatego my skupiliśmy się głównie na ośrodkach kulturalnych, głównie teatrów, muzeów i galerii sztuki. Warszawa to skupisko około trzydziestu teatrów, a największym z nich jest, założony w 1765 roku, Teatr Narodowy, jeden z trzech w Polsce o statusie instytucji narodowej. Największe uznanie zdobył jednak dawny Teatr Rozmaitości, który dzisiaj, pod nazwą TR Warszawa, jest inicjatorem najbardziej eksperymentalnych spektakli w scenerii miasta w ramach projektu Teren Warszawa. Założony tuż po wojnie, w 1949 roku, swoją wysoką pozycję zawdzięcza licznym nagrodom zdobytych na festiwalach krajowych, jak i zagranicznych, a do największych z nich zaliczyć możemy, między innymi tę przyznaną Magdalenie Cieleckiej przez Herald Angel Awards za rolę w spektaklu Grzegorza Jarzyny „4. 48 Psychosis” okrzykniętym najważniejszym w polskim teatrze na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Jeśli mowa o muzeach, to największym (i słusznie) zainteresowaniem ciągle cieszy się Muzeum Narodowe z siedzibą w modernistycznym gmachu wzniesionym w latach 1927-1938 przy Alejach Jerozolimskich 3. W swoich zbiorach posiada największe dzieła malarstwa polskiego i sztuki starożytnej, choć coraz więcej tam tworów malarstwa obcego, głównie włoskiego, francuskiego i niemieckiego, jak i zbiorów numizmatycznych i rzemiosła artystycznego. „Zachęta” z kolei to największa galeria sztuki, której misją jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej, a jej początki sięgają 1860 roku, kiedy to w Polsce powstało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Dzisiaj budynek galerii to oczywiście zabytek, który stoi przy Placu Małachowskiego 3. Jego wystawy podziwiać możemy od wtorku do niedzieli w godzinach od 12 do 20, a w czwartek wstęp jest darmowy.