Super podróże

Blog miłośników piłki nożnej i podróżowania

Zamek w Czorsztynie

Co roku mnóstwo osób wybiera się w piękne polskie góry, aby tu spędzić wraz z rodzinami udane wczasy. Szczególną atrakcję stanowi sieć szlaków PTTK, którymi można wędrować po zboczach i dolinach, aktywnie przy tym wypoczywając i podziwiając niezwykłe widoki. Turyści, przybywający latem na Sądecczyznę, znajdą tu również liczne tropy bogatej historii i kultury regionu. Coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa zaprasza zarówno spacerowiczów, jak i miłośników zwiedzania.

Nieszablonowe noclegi w Czorsztynie (portal meteor) stanowią sporą atrakcję, głównie z uwagi na ruiny zamku, osadzonego na stromej skale i górującego nad całą okolicą. Z pewnością warto go zwiedzić, aby zobaczyć piękne widoki z baszty, oraz zapoznać się z barwną historią tej starej, średniowiecznej fortecy.

Wszyscy, którzy przyjadą do Czorsztyna, obowiązkowo wręcz muszą zaliczyć tutejszy zamek (wikipedia). Niedostępna budowla, wzniesiona na szczycie strzelistej skały, swoimi początkami sięga aż do XIII wieku, kiedy pod patronatem klarysek powstał tutaj drewniany gród strażniczy. Około 100 lat później początkowe zabudowania przekształcono na solidny, murowany fort, który miał za zadanie strzec pogranicza polsko-węgierskiego. Następnie utworzono tu siedzibę starostwa. Przez wieki zamek rozbudowywano i zmieniano jego konstrukcję, a w pobliżu fortu powstawały budynki użytkowe. W XVII wieku całość zmodernizowano, dostosowując fortecę do wymagań walki z udziałem artylerii i strzelb.

Od początku swego istnienia gród został świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Tu właśnie w XVII wieku przed wojskami biskupa bronił się zdrajca Kostka Napierski, a potem fort pustoszyły oddziały Kozaków oraz Moskali. Pod koniec XVIII wieku spore uszkodzenia spowodowało uderzenie pioruna. Kamienie z ruin wykorzystywała do budowy okoliczna ludność. Około 20 lat temu rozpoczęły się prace konserwacyjne, które nadal trwają. Część obiektu udostępniono do zwiedzania turystom. Ze szczytu zamku rozciąga się wspaniała panorama Pienin i Tatr, oraz widok na pobliski Czorsztyński Zbiornik. Goście mogą także obejrzeć tutaj wystawę poświęconą dziejom fortecy, nieduże lapidarium, oraz zbiór reprodukcji pocztówek przedstawiających najpiękniejsze zakątki Pienin. Nieopodal zamku znajduje się spory parking, z którego w kilka minut można dojść do gruzowiska.

1 Comment

  1. Czorsztyn to piękne miejsce – zamek, jezioro i góry. Czego chcieć więcej? Dla mnie to patent na udany wypoczynek

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2018 Super podróże